Jak się uczyć iluzji? Najlepiej dobrze!

I choć nie jest to strona, na której pogłębiam ten temat, to dam tutaj szczyptę wskazówek o najlepszych sposobach do nauki iluzji.

 

Wyróżniamy 3 efektywne sposoby. W każdym z nich znajdziesz sporo punktów wspólnych:

Książki

Jak przy nauce większości rzeczy, książki stanowią swoisty fundament. Jest w nich opisana zarówno teoria jak i praktyka, a wydawane książki o iluzji pisane są przez doświadczone osoby. Istnieje bardzo mała szansa, że laik napisze książkę o iluzji, bo nie zna się na tym, a sam proces pisania i wydawania jest długi. Dlatego jest to cały czas jedno z najlepszych źródeł wiedzy. Książki dają dużo inspiracji, a wiedza w nich zawarta jest ogromna! Więcej o książkach do iluzji znajdziesz tutaj.

Kursy Online

Jest to kolejne dobre źródło wiedzy. Wyraźną przewagą nad książkami jest to, że na nagraniu dokładnie widać ruchy i efekty, podczas gdy w książkach są to zdjęcia, ilustracje lub opisy. Kursy online jest łatwiej wydać i może się zdarzyć, że nie będziesz się uczył od specjalisty w danej dziedzinie. Warto więc dokładnie sprawdzić kto prowadzi kurs i jakie ma doświadczenie. Polecane przeze mnie kursy znajdziesz tutaj, a na początek najlepszym wyborem będzie Program Podstaw Iluzji.

Konsultacje i zloty iluzjonistów

Iluzjoniści mają swoje tajne spotkania. Są to mniejsze lub większe zloty, które mają różne formy. Zasadniczym punktem wspólnym są wykłady i wymiana doświadczeń między uczestnikami. Czasami wplata się w nie występy, czasami przeglądy. Jednak najważniejsze jest to, że jest to wspólna przestrzeń dla osób, które dzielą tę samą pasję. Dużo nauczyć się można bezpośrednio od innego iluzjonisty, więc innym rodzajem nauki są konsultacje. Wystarczy, że napiszesz do jakiegoś iluzjonisty, że chciałbyś się nauczyć iluzji, a większość da Ci bardzo dobre wskazówki na początek.

 

 

Oczywiście istnieją też 3 najgorsze sposoby nauki iluzji. Każdy sposób będzie miał nieco inną wadę:

YouTube

Nauka z YouTube’a nie jest dobrym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ większość filmów jest tworzona na zasadzie wyjaśnień, a nie nauki. Dobre wytłumaczenie danej techniki czy efektu jest kluczowe do dalszego rozwoju. Niestety wiele osób nagrywających takie filmy to amatorzy, przez co w zdecydowanej większości będziesz uczyć się z błędami. A one sprawią, że za jakiś czas będziesz musiał je korygować, co tylko przysporzy Ci pracy i zatrzyma w rozwoju.

Piractwo

Jest to nieetyczne zachowanie, które polega na nielegalnym ściąganiu profesjonalnych seminariów i wykładów. Jest to o tyle złe, że okrada twórców z ich pracy i inwencji. Kradzież sama w sobie jest zła i dla większości jest to jasne.

Rekwizyty

Istnieje część pasjonatów iluzji, która zamiast uczyć się iluzji od podstaw, na początku zaczęła się zaopatrywać w magiczne rekwizyty. Jest to droga na skróty, która powoduje braki w umiejętnościach. Oczywiście można być iluzjonistą bez umiejętności, ale jest to jak wejście na Rysy w klapkach. Zamkną się przed Tobą możliwości rozwoju, a jedyną opcją na nowy repertuar będzie nowy zakup, a nie kreatywność.

 

 

Każdy uczy się iluzji inaczej. Ale jeśli chcesz tylko poznać sekrety, nie wchodź w ten temat. Dużo więcej wrażeń będziesz miał, jeśli zostaniesz widzem. Znajomość sekretów i niewystępowanie jest jedną z gorszych rzeczy, które możesz sobie zafundować.

Jeśli jednak chcesz się nauczyć, wybierz jedną z trzech pierwszych opcji. Gwarantuje, że będziesz miał dzięki temu dobry początek tej wspaniałej drogi!