Widziałem takie rzeczy w Internecie i myślałem, że to jest jakiś trik kamerowy. A tutaj widzę to na własne oczy!

Tym jednym zdaniem można skrócić cały artykuł. W dosadny sposób pokazuje on główną różnicę między magią na żywo a magią w Internecie.

Magia w Internecie

Większość z nas widziała iluzjonistę w Internecie lub telewizji. Kiedyś były to występy Davida Copperfielda, później Dynamo, ale zdecydowana większość występów, które można zobaczyć, jest dziś w Internecie. Programy “Got Talent!”, kanały YouTube iluzjonistów czy profile w social mediach sprawiają, że można obejrzeć dużo magii bez wychodzenia z domu.

Jest jednak bariera.

Oglądając magię tylko w Internecie, nie doświadczysz jej. Możesz ją obejrzeć, ale nie widzisz tego na własne oczy. To sprawia, że pojawia się naturalna bariera w odbieraniu czegoś niemożliwego.

Jest jeszcze jedno ryzyko.

Podstawą magii jest sekret. Czyli coś, co iluzjoniści trzymają tylko dla siebie i dzięki czemu tworzą złudzenie rzeczy niemożliwych. Dzięki temu widzowie mogą doświadczać niemożliwego i przeżywać tak silne emocje. Znajomość sekretu nie daje możliwości tak głębokiego przeżycia. Dlatego jako iluzjoniści Was przed tym chronimy i naszą naczelną zasadą jest: nie zdradzamy sekretów. Niestety YouTube do tego tak nie podchodzi. Jeśli oglądasz jakiś występ, w polecanych filmach możesz znaleźć jego wytłumaczenie. I niekoniecznie będzie ono poprawne, ale sprawi, że iskra zachwytu się wygasi. A na tym tracimy wszyscy.

Magia na żywo

Najważniejszą różnicą jest doświadczanie magii. Podczas pokazu na żywo, możesz zobaczyć coś niemożliwego na własne oczy. Wszystkiego dotknąć i sprawdzić. A następnie przeżyć zachwyt, kiedy nastąpi moment magii.

Widzę też, że nie trzeba być najlepszym iluzjonistą na świecie, żeby podarować ludziom te piękne chwile. Może to zapewnić osoba, która jest wystarczająco dobra. Oczywiście im ktoś jest lepszy, tym głębsze wrażenia może dać. Ale nie musi być mistrzem świata. Może być młodym chłopakiem, który od kilku lat zajmuje się tą piękną sztuką. I jeśli będzie wystarczająco dużo pracował nad sobą, może dać niezapomniane przeżycia.

W magii na żywo najlepiej sprawdzają się dwa występy. Magia dla wszystkich i magia z bliska. Najpierw goście mają możliwość zobaczyć 30-minutowy występ na żywo, a następnie doświadczyć magii w swoich dłoniach. Jest to połączenie, które niezwykle zapada w pamięci.

Czy magia w Internecie jest zła?

Oczywiście, że nie. Magia w Internecie istnieje, ponieważ możemy pokazać coś większej publiczności. Nie można zapominać o barierach, które opisałem wyżej, ale na pewno nie jest zła.

Dla mnie magia w Internecie jest punktem odniesienia. Jeśli ktoś zobaczy iluzjonistę w telewizji, może chcieć zobaczyć to na żywo. A pokaz na żywo jest właściwą sytuacją doświadczania magii. Traktując pokazy w Internecie jako próbkę, można się zainspirować tym, żeby zobaczyć to na własne oczy.

Przez Internet można też się zachwycić. Jeśli zobaczysz pokaz, który Cię poruszy lub który będzie niezwykle widowiskowy, może z Tobą rezonować i wzbudzić silne emocje. Jest to jednak rzadkie, bo istnieją pewne bariery.

A co z wirtualnymi pokazami?

W 2020 r. zaczęły pojawiać się wirtualne pokazy. Iluzjonista prowadzi występ na ZOOM lub innej platformie i wchodzi w kontakt z uczestnikami. Jest to pośredni sposób między pokazem na żywo a występem na YouTube. W takim pokazie możesz podejmować decyzje i brać czynny udział w występie. Jeśli oglądasz występ w Internecie, ktoś inny wybierze kartę. A jeśli bierzesz udział w wirtualnym pokazie, to Ty możesz wybrać kartę, która ma się pojawić w zamkniętym pudełku.

Nie wiemy, jaki będzie dalszy rozwój wirtualnych pokazów. Z moich obserwacji wynika, że ludzie chcą oglądać magię przede wszystkim na żywo. Bardzo się z tego powodu cieszę i nie mogę się doczekać, aż znów będę mógł podarować innym te piękne chwile.

Gdzie można obejrzeć magię na żywo?

Iluzjoniści są zapraszani głównie na konkretne wydarzenia. U mnie są to przede wszystkim wesela i eventy. Możesz też zaprosić iluzjonistę na prywatną imprezę, urodziny dziecka czy do przedszkola. Czasem są to wydarzenia biletowane lub otwarte.

W Polsce iluzja nie jest jeszcze rozwinięta na takim poziomie, żeby regularnie odbywały się pokazy biletowane. Są jednak takie inicjatywy i pojawia się ich coraz więcej. Trzeba wtedy śledzić konkretne osoby, żeby być z nimi na bieżąco.

Pokazy otwarte odbywają się najczęściej w Domach Kultury lub innych placówkach, które organizują różne wydarzenia. Ponownie jak w przypadku pokazów biletowanych, trzeba raczej śledzić konkretne miejsce lub wybranego iluzjonistę. Wtedy można zobaczyć informacje o planowanym pokazie.

Chcę doświadczyć magii na żywo. Kiedy jest najlepszy moment?

Najlepszy moment na doświadczenie magii to wydarzenie, które chcesz uświetnić. Dlaczego?

Organizując ważne wydarzenie, chcemy, żeby było ono zapamiętane na długi czas. A doświadczenie magii na żywo zdecydowanie w tym pomoże. Dzięki temu wydarzenie będzie unikatowe, a magia na żywo dostarczy wielu emocji. Dlatego jeśli planujesz ważne dla Ciebie wydarzenie i chcesz, żeby było ono wyjątkowe, skontaktuj się ze mną.

 

Mam nadzieję, że do zobaczenia!