Pokaz iluzji jako wisienka na torcie?

Pokaz iluzji może być atrakcją, dzięki której goście zapamiętają wydarzenie na lata. Podczas imprezy będą się świetnie bawić i przeżyją paletę emocji, a po powrocie będą wspominać występ przez długi czas. Aby to się ziściło, trzeba podejść do wyboru atrakcji świadomie.

Wiele razy występowałem na imprezach, gdzie goście ciągle mówili o magiku, a organizator był w szoku, że ludzie rozmawiają o tym między sobą, jeszcze długo po występie. Ta sytuacja pokazuje, że dobrze skrojony pokaz iluzji może być efektem WOW dla gości.

Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie przeczytaj artykuł do końca!

Jak może wyglądać pokaz iluzji?

Weźmy dwie sytuacje.

Pierwsza:

Bankiet dla 200 osób, okrągłe stoliki, elegancka scena z oprawą znamienitego konferansjera. Po kolacji zapowiada, że gości czeka wspaniały występ. Na scenę wchodzi iluzjonista i już po minucie rozlegają się pierwsze brawa. Prowadzi występ zaskakująco i z klasą, a dzięki dużym ekranom po bokach sceny, wszystko dokładnie widać nawet z ostatnich miejsc. Goście się świetnie bawią, a bankiet przebiega w cudownej atmosferze.

Druga:

Bankiet dla 200 osób, okrągłe stoliki, elegancka scena z oprawą znamienitego konferansjera. Po kolacji zapowiada, że na gości czeka mnóstwo atrakcji i już teraz mogą skorzystać ze stanowiska z goglami VR i kasyn, które stoją w kuluarach. Po kilkunastu minutach zapowiada, że na scenie odbędzie się pokaz iluzji. Artysta wchodzi na scenę i zaczyna po kolei wyciągać ludzi na scenę. Nikt za bardzo nie chce się ruszyć, bo nie wie, co za chwilę się stanie. Część gości jest pod sceną, część na krzesłach, część bawi się w kuluarach. Występ nie jest zbytnio udany, goście powoli odchodzą od sceny.

Organizator chce sprawić, aby goście na jego wydarzeniu świetnie się bawili. Pierwsza sytuacja pokazuje, że zarówno iluzjonista jak i organizator dobrze wykonali swoje zadanie. Artysta przygotował świetny występ, a wydarzenie zostało przygotowane w taki sposób, aby wszystko było dobrze widoczne, a goście podczas pokazu byli skupieni.

W drugiej sytuacji widać błędy ze strony iluzjonisty i organizatora. Artysta nie przygotował dobrego występu, a przez to, że goście się rozeszli po sali, nie było skupienia podczas występu.

Pokaz iluzji na weselu

 

Jakie są zatem 3 najczęstsze błędy?

1. Zła osoba

Gdy szukasz iluzjonisty dla dzieci, wybierz tego, który się w tym specjalizuje. Jeśli ważny jest dla Ciebie budżet, warto wybrać osobę, która zajmuje się iluzją hobbystycznie. Gdy natomiast szukasz iluzjonisty na event firmowy, wybierz kogoś o tej specjalizacji. Mnogość doświadczenia i obycia w tego typu wydarzeniach jest bardzo ważna.

Jeśli zaprosisz mentalistę na imprezę dla dzieci, może się to okazać kiepskim pomysłem. Być może ta osoba będzie robiła świetne występy, ale akurat nie na tę okoliczność.

2. Inne oczekiwania

Niektórzy oczekują od iluzjonisty dużej ilości sprzętu. Chcą, żeby były skrzynie, płomienie i asystentka. I gdy przyjedzie iluzjonista z jedną walizką i zrobi świetny występ, ale nie trafiający w Twoje oczekiwania, możesz być zawiedziony. Dlatego warto opisać swoje oczekiwania, bo może to mieć znaczący wpływ na Twoje zadowolenie z występu.

3. Źle dobrany występ

Gdy pokaz iluzji ma się odbyć na małej scenie, a iluzjonista przyjedzie z toną sprzętu, może być problem. Gdy zespół będzie musiał zbierać swoje rzeczy ze sceny, żeby magik mógł wystąpić, może się okazać, że nie jest to warte zamieszania. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniego występu do okoliczności.

Jak ich uniknąć?

Przede wszystkim rozmawiać. Warto dokładnie opisać swoje oczekiwania, aby było to jasne i zrozumiałe dla obu stron. Można też poprosić o więcej materiałów foto/video, aby sprawdzić, czy to jest coś, o co Ci chodzi.

Dobrym pomysłem też są opinie innych osób, a najlepiej kontakt z osobami, dla których występowała dana osoba. Są to informacje z pierwszej ręki, które pozwolą uzyskać Ci najwięcej informacji. Warto też kierować się swoją intuicją, bo ona często podpowiada najlepsze decyzje.

A jak zrobić, żeby pokaz iluzji był efektem WOW?

Pokaz iluzji na weselu

Ponownie obowiązują trzy zasady:

1. Odpowiedni wybór

Iluzjonista, który specjalizuje się w występach na Twoją okoliczność. Jeśli szukasz iluzjonisty na event lub wesele, jesteś w dobrym miejscu. Jeśli jednak szukasz pokazu dla dzieci, z chęcią polecę Ci inne osoby, które się w tym specjalizują. Wybór osoby, która ma dobry występ i która głównie występuje na danym wydarzeniu to klucz do efektu WOW.

2. Szczegółowe ustalenia

Im więcej szczegółów, tym lepiej. Wspólna rozmowa, przeanalizowanie briefu i jasna komunikacja. Warto też liczyć się ze zdaniem artysty. Osoba, która występuje, najlepiej zna swój zawód i ma na koncie setki występów doświadczenia. I gdy jakieś założenie brzmi świetnie tylko w praktyce, z chęcią Ci o tym powie. Bo chodzi o to, żeby wspólnie stworzyć wydarzenie, które będzie niezapomniane.

3. Stworzenie klimatu

Oprawa techniczna to coś, na co zwrócić uwagę. Czasami na pokaz przygotowuje się oddzielną salę w hotelu, czasami odbywa się on na scenie, czasem na parkiecie. Bez względu na tę okoliczność, ważne jest kilka rzeczy. Światło, dźwięk, dobra widoczność. Dobra zapowiedź też jest czymś, co może mieć duży wpływ na zainteresowanie gości występem i co tworzy występ jeszcze przed jego rozpoczęciem. Osobiście mam stałą zapowiedź, która sprawdza się rewelacyjnie!

A sam występ?

Pokaz iluzji to coś, czym ma się zająć iluzjonista. Każdy efekt, scenariusz i interakcja to jego zadanie. Można mu pomóc w tym, aby przygotować możliwie najlepsze warunki na miejscu, ale sam pokaz to jego odpowiedzialność.

Nie ma sensu ingerować w występ, bo ma on często określoną strukturę i odpowiednio buduje napięcie i doświadczanie niemożliwego. Naszą rolą, jako iluzjonistów, jest sprawić, aby występy były niezapomniane.

Podsumowując

Pokaz iluzji może być efektem WOW i wisienką na torcie. Warto przemyśleć, aby wszystkie elementy ze sobą współgrały i tworzyły niezapomniane wrażenia!

Do zobaczenia!